پر سش نامه ی طرح مهر

10 / 8 / 1396

قابل توجه دانش آموزان و اولیای گرامی

به نام خداوند خورشید و ماه که دل را به نامش خرد داد راه ((هجدهمین دوره مسابقات پرسش مهر )) با سلام و تحیات نظام تعلیم و تربیت هر کشوری با رشد و تحول فرهنگی زمینه ایجاد پیشرفت در جامعه را مهیا می سازد ، تا آینده ای روشن و متعالی برای فرزندان آن سرزمین فراهم سازد ، این نگرش ، جزء اولویت های موثر در سرنوشت کلان کشور است . حضور عالی ترین مرجع اجرایی کشور در آیین گشایش مدارس و آغاز فصل علم و دانش گویای این مدعا و تاییدی برای بهره گیری از تمامی توان و استعداد کشور برای تقویت نهاد تاثیر گذار آموزش و پرورش است . لذا در استمرار هفده دوره طرح سوال پرسش مهر ، رئیس جمهور در سایه توجهات الهی و در فضای اعتدال و همدلی در بهار تعلیم و تربیت هجدهمین پرسش مهر را چنین مطرح فرمودند : (( چگونه محیط مدرسه را به محیط تحمل افکار دیگران و احترام به نظرات مختلف و اخلاق و ادب تبدیل کنیم و چگونه و با چه سبکی ارتقاء اخلاق و ادب و کسب توان تحمل بالاتر را تمرین کنیم؟))

ده سوال اساسی در راستای پرسش مهر جناب آقای دکتر روحانی : 1. اگر افکار و عقاید دیگران مخالف نظر من بود چه کار میکنم ؟ 2. آیا همه باید آزاد باشند تا افکار و اندیشه های خود را بیان کنند ؟ 3. چرا باید برای افکار و نظر دیگران احترام قائل شویم ؟ 4. ارتباط آزادی اندیشه با عدالت در سطح جامعه چیست ؟ 5. چگونه می توانیم اخلاق را در شخصیت خودمان رشد دهیم ؟ 6. بهترین الگوی اخلاقی ما چه کسانی می توانند باشند ؟
7. چرا برترین سرمایه یک انسان (( ادب و معرفت )) است ؟ 8. آیا تغییر در اخلاق و ادب را باید از خودمان شروع کنیم یا از دیگران ؟ 9. چرا توقع داریم که دیگران بر اساس سلیقه و نظر ما تغییر کنند ؟ 10. آیا دوستان ما باید مطابق نظر ما فکر و عمل کنند و اگرنه چگونه تحمل خود را بالا ببریم ؟

مخاطبین : اولیاء : آثار مکتوب ( شعر ، مقاله پژوهشی ) علاوه بر چاپ در کاغذ A4 ، فرمت Word آن نیز بر روی لوح فشرده ذخیره و ارسال شود . دانش آموزان : نقاشی روی کاغذ A4 مهلت ارسال : حداکثر تا تاریخ 10 آذر ماه می باشد .